Na co zwrócić uwagę wynajmując gabinet?

Wynajmując gabinet warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, warto sprawdzić, czy i jakie prawo do lokalu posiada wynajmujący. Może być tak, że wynajmujący jest właścicielem lokalu, ale może być on najemcą lokalu (i w tej sytuacji należy sprawdzić czy najemca w swojej umowie najmu nie ma ograniczenia co do podnajmu gabinetu innym osobom, a także czy podnajem może być w celu prowadzenia w lokalu działalności gospodarczej).

Jeśli wynajmujący jest współwłaścicielem lokalu to umowę najmu podpisujemy ze wszystkimi współwłaścicielami albo z jednym z nich, jeśli okaże i załączy do umowy stosowne pełnomocnictwa od pozostałych współwłaścicieli.

Umowa najmu lokalu  na gabinet

Przepisy nie nakładają obowiązku sporządzenia umowy najmu gabinetu w formie pisemnej, jednak zawarcie umowy najmu w takiej formie zwiększa szanse na to, że unikniemy zaskoczeń takich jak nagłe wypowiedzenie, żądanie pokrycia nieuzasadnionych kosztów, nieuzasadnione i częste podwyżki czy odmowa zwrotu kaucji. W treści umowy najmu powinny znaleźć się takie elementy, jak:

  • prawidłowe oznaczenie stron najmu oraz miejsce i data zawarcia umowy,
  • czas na jaki została zawarta umowa (czas oznaczony lub czas nieokreślony),
  • szczegółowe warunki najmu lokalu ,
  • wysokość czynszu i kwestie dotyczące płatności za media lub inne koszty,
  • zasady waloryzacji czynszu najmu,
  • okres wypowiedzenia umowy, ewentualnie również warunki wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym,
  • prawa i obowiązki stron umowy,
  • kaucja, i warunki jej zwrotu oraz warunki na jakich możliwe jest dokonanie potrąceń z kaucji.

Pisemna umowa najmu daje pewność co do jej warunków i możemy w niej także zawrzeć klauzule zabezpieczające interesy stron umowy. Ponadto umowa najmu na piśmie pozwala na wliczenie czynszu najmu w koszty działalności gospodarczej psychologa lub psychoterapeuty.

Bardziej szczegółowo poszczególne warunki umowy najmu omówię w kolejnych wpisach na blogu.

Jeśli potrzebujesz aby stworzyć dla Ciebie umowę lub zaopiniować umowę, którą planujesz podpisać skontaktuj się ze mną. Oferuję kompleksową pomoc prawną dla przedsiębiorców, w tym dla psychologów i psychoterapeutów prowadzących działalność gospodarczą lub własne ośrodki. Reprezentuję również moich klientów przed sądami i organami administracji na każdym etapie postępowania.

 

Treści zamieszczone na blogu maja charakter informacyjno-edukacyjny i nie można ich traktować jako porady prawnej w Twojej konkretnej sprawie. Każdy konkretny przypadek powinien być bowiem przeanalizowany indywidualnie, z uwzględnieniem szczegółowych jego okoliczności i związanych z nim faktów, które mogą mieć istotny wpływ na wybór najbardziej adekwatnego w danym przypadku sposobu postępowania.